Zkrátí se fronty v jídelně?

ČLÁNEK ŽÁKOVSKÉHO MAGAZÍNU - Strávníky ve školní jídelně trápí dlouhé fronty. Jak by se dal problém vyřešit? 

Školní jídelna poskytuje své služby velkému množství strávníků. Každý den jídelnu navštěvuje zhruba 800 příchozích. Výdej začíná v 11:20 a končí ve 14:00 - při takovém počtu jedlíků tak paní kuchařky musí za jednu minutu obsloužit až dvanáct lidí. Je tak nevyhnutelné, že se při výdeji objevují fronty. 

20 minut čekání  

Fronty mohou být problém pro žáky, kteří mají po obědě ještě vyučování. Pokud čekáním na jídlo a na odnesení tácu stráví 20 minut, z volné hodiny jim nezbývá mnoho času na odpočinek, přípravu na vyučování nebo trávení volna s kamarády.  

O tento drahocenný čas přichází žáci druhého stupně částečně i kvůli družinám. Družiny totiž chodí na oběd právě v době, kdy má nejvíce starších žákyň a žáků volnou hodinu.  

Zvětšení jídelny nepomohlo 

Redakce zjišťovala od pana ředitele, jak by se dal problém řešit. „Fronty jsou jedním z důvodů, proč se zvětšila školní jídelna. Cílem bylo, aby se mohlo rychleji najíst více dětí a nemusely čekat, až dojí družiny,“ říká ředitel Vít Beran. Situace se ale oproti loňskému roku příliš nezměnila. Většina žáků z první až třetí třídy chodí do družiny, ze které je poté společně odvádí paní vychovatelky. Družiny tak tvoří velkou frontu. Proto by mohlo pomoci, kdyby paní družinářky našly lepší čas, kdy družinu odvést na oběd. 

Možné řešení 

Paní vychovatelka Turková vidí řešení v tom, že by družina chodila na oběd až po přestávce, tedy v době, kdy už u výdeje není takový nával. Starší žáci by na oplátku měli v šatnách udržovat pořádek, aby družina nemusela uklízet po cizích.  

V posledních týdnech je situace lepší, družiny opravdu začaly chodit na oběd později a fronty jsou kratší. Dále se uvidí, jestli toto řešení může fungovat dlouhodobě.

 

Karolína Bačková, Oliver Krutý

 

OPRAVA: V původní verzi článku jsme uvedli, že paní kuchařky musí za minutu obsloužit až pět strávníků. Vzhledem k tomu, že žáci do jídelny přicházejí ve vlnách, je to v nejvytíženějších časech až 12 strávníků za minutu. Za chybu se omlouváme. 

 

Zpět na seznam článků žákovského magazínu

 

Příspěvek

Publikován: 24.1.2019

Naposled upraven: 31.3.2019

Vytvořil(a): Tomáš Titěra

Kalendář akcí